Mnohí si Nemecko spájajú so silnou a stabilnou ekonomikou. Táto krajina je stále dostatočne zaujímavou destináciou pre investorov i podnikateľov. Ak rozmýšľate nad založením úplne novej firmy, pobočky alebo podnikať ako SZČO, tak v tejto krajine by s tým nemal byť najmenší problém. Ak si to porovnáme s Českou republikou, tak pravidlá pre založenie spoločnosti je v určitých aspektoch celkom podobná, no existujú aj rozdiely pri zakladaní spoločnosti. Aké sú výhody pre založenie firmy a čo všetko budete potrebovať? Ak Vás táto téma zaujíma čítajte ďalej.

Začiatok podnikania v Nemecku

Ak sa rozhodnete podnikať je dôležité si zvážiť pre a proti pri zakladaní spoločnosti v Nemecku a taktiež jednotlivé podmienky pre založenie spoločnosti. Nemecko taktiež rozlišuje niekoľko typov spoločnosti ako:

GmbH – obdoba českej s.r.o.

UG – rovnaký prípad, len s rozdielnym financovaním základného imania

OHG – verejná obchodná spoločnosť

KG – komanditná spoločnosť

AG – akciová spoločnosť

Najčastejšou využívanou spoločnosťou v Nemecku je spoločnosť s ručením obmedzeným, tam nazývaná ako GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) a taktiež UG (Unternehmergesellschaft). Keďže sú tieto dva druhy spoločnosti najčastejšie využívané, tak tento článok bude venované najmä im.

Čo je potrebné splniť, aby ste založili spoločnosť v Nemecku?

Ak už ste dospeli k názoru, že založenie spoločnosti v Nemecku je tou správnou voľbou, tak by ste nemali zabúdať na nasledujúce úkony:

  • splatenie základného imania
  • ustanovenie zakladateľa a konateľa
  • výber sídla spoločnosti
  • ohlásenie živnosti
  • Registráciu na finančnom úrade
  • zriadenie bankového účtu v Nemecku pri osobnej prítomnosti
  • Zápis do obchodného registra
  • Registrácia na úrade práce, zdravotné poisťovne a správy sociálneho zabezpečenia
  • Rozhodnutie výberu adresy podnikania

V prípade, že sa rozhodnete pre podnikanie v Nemecku, mali by ste vedieť, že podmienky sa líšia od regiónu a od konkrétneho mesta.  Oproti Českej republike je odlišné, že okrem dane z príjmu sa tu platí aj daň zo živnosti, ktorá je odlišná v závislosti od sídla firmy.

Ready-made spoločnosti a virtuálne sídlo firmy v Nemecku

Aj v Nemecku podobne ako aj u nás je možné zakúpiť firmu ready made, ktorá je pripravená k prevádzke, dokonca je tu možnosť to urobiť aj prostredníctvom slovenských firiem, ktoré takéto spoločnosti majú v ponuke.

Je dôležité podotknúť, že založenie firmy alebo kúpa ready made spoločnosti je v podstate časovo vyvážene, čiže v Nemecku to až také populárne nie je. Ak by ste sa predsa rozhodli kúpiť ready made spoločnosť, tak je potrebné potvrdenie o zložení základného imania.

Ak sa rozhodnete, že v Nemecku nechcete podnikať, ale rozhodnete sa mať v tejto krajine sídlo firmy, je možné využiť virtuálne sídlo. Vďaka nemu môžete dostať administratívny servis a v danom mieste sa nemusíte vôbec zdržovať.

Mnohé osoby, ktoré sa rozhodujú využívať takéto služby sa zvyknú poradiť s advokátskymi alebo poradenskými kanceláriami.