Vedeli by ste si predstaviť život bez žiarovky, chladničky, počítača, alebo obyčajného kolesa? Napriek tomu, že väčšinu vynálezov objavili v zahraničí, aj Slovensko sa môže pochváliť niečím, čo pozitívne ovplyvnilo svet. Poznáte týchto známych slovenských vynálezcov?

Padák, Štefan Banič

V roku 1912 sa Štefan Banič, narodený 23. novembra 1870 v Neštichu (dnes Smolenice),  stal svedkom tragickej nehody. Tá ním natoľko otriasla, že začal uvažovať nad vytvorením padákovej konštrukcie, a tak už v roku 1913 v prototype predkladá americkým úradom na posúdenie návrh padákovej konštrukcie. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Padák sa upevňoval pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. V roku 1914 predviedol vo Washingtone vynálezca Štefan Banič verejnosti, zástupcom patentového úradu a letectva USA padák vlastnej konštrukcie a bezpečne s ním zoskočil zo strechy 15 poschodovej budovy.

Verili by ste, že vtedy išlo o jeden z prvých oficiálne zaregistrovaných zoskokov padákom v dejinách ľudstva? Vynález padáka sa dokonca využil aj v blížiacich sa globálnych konfliktoch prvej a druhej svetovej vojny. Vynález padáka však Baničovi nepriniesol bohatstvo ani slávu. Roku 1920 sa vrátil do rodnej obce, žil v ústraní ako murársky majster. O niekoľko rokov sa jeho meno znovu spomínalo, keď s bratom Jánom a súrodencami Vajsáblovcami a Valovcami objavil roku 1930 podzemné krásy jaskyne Driny pri Smoleniciach.

Strunové nástroje, Ján Dopjera

Ján sa narodil v roku 1893 v obci Stráže a už ako 15-ročný sa presťahoval do Los Angeles v USA. Po príchode do USA si na predmestí otvoril stolársku dielňu, v ktorej okrem iného opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. Neskôr ho navštívil majiteľ kabaretu s požiadavkou, aby zosilnel zvuk gitary v jeho orchestri. Ján problém vyriešil a už v roku 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru s 3 rezonátormi.

Ozvali sa investori a úspech nenechal dlho čakať. Spolu s bratmi založil firmu National String Instrument Corporation. Kvôli nezhodám však firmu opustili a založili DOBRO – podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers, kde neskôr zrealizoval svoj ďalší strunový nápad. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a aj zvonivejší zvuk.

VINEA, Ján Farkaš

O dvanásť rokov neskôr, ako uzrelo svetlo sveta Kofolu, prišiel na československé obchodné pulty ďalší skvelý nápoj – Vinea. Prvotným zámerom vynálezcu Viney docenta Jána Farkaša bolo podávať ľuďom prírodný nápoj. Mal byť hlavne nekonzervovaný, pasterizovaný a samozrejme s chuťou hrozna. Vinárske závody v Pezinku dostali neľahkú úlohu. Mali vytvoriť lacný a chutný nápoj bez alkoholu, ktorý by konkuroval nápojom zo zahraničia. A tak vyvinuli nápoj zo zvyškov hroznového muštu, ktorý vznikal pri výrobe stolových vín. Značka nového československého nealkoholického nápoja Vinea vznikla už v roku 1973. Vinea z latinčiny znamená Vinohrad a k názvu Viney sa pričinili dcéry vynálezcu. Farkaš dokonale pochopil ľudí, ktorí chceli prírodný nápoj, nie umelé sladké limonády, ktoré bolo na trhu dostatkovým tovarom.

Vinea oficiálne prišla na československý trh v roku 1974. Prvé nápoje sa fľaškovali do 0,25 dcl fliaš. Vinea za socializmu stála 1,50 Kčs. O rok neskôr už Vinea získala prestížne ocenenie na potravinárskom veľtrhu v Brne, Zlatú Salimu. Nápoj sa vyrábal najprv len vo Vinárskych závodoch v Pezinku, ale neskôr pre veľký záujem spotrebiteľov sa začala plniť aj v Nitre a v Banskej Bystrici. Od roku 1980 sa začala Vinea plniť už aj do 7 dcl fliaš. Od polovice 80. rokov sa Vinea, ako jedna z mála nápojov z tábora socializmu za železnou oponou, začala vyvážať do USA a Kanady.

Helikoptéra, Ján Bahýľ

Tento známy vynálezca sa narodil v roku 1856 v obci Zvolenská Slatina. Mal mimoriadne technické nadanie, zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky, strojárstva a pod. Preto bolo pre neho jednoduché vypracovať množstvo návrhov na zlepšenie najmä delostreleckej techniky či železničnej dopravy. Už v roku 1894 vypracoval návrh konštrukcie vrtuľníka s pohonom ľudskej sily. V roku 1895 dostal patentové privilégium realizovať navrhovaný patent. Termín realizácie však nebol dodržaný.

Neskôr nadväzuje kontakt s výrobcom kočov Antonom Marschallom. Rovnako nie je známa skutočnosť, že spolu s A. Marschallom skonštruoval v rokoch 1895 – 1897 prvý automobil s benzínovým motorom a akumulátorom na Slovensku. V rokoch 1895 – 1914 bol predsedom vzduchoplavebnej organizácie v Martine. V roku 1978 bol nakrútený dokumentárny film o diele Jána Bahýľa s názvom Premožiteľ Edisona. Udelili mu 17 vojenských a iných technických patentov, napríklad na balón so vzdušnou turbínou, tank na parný pohon, riadenie na spájanie vagónov, vynález výťahu na bratislavskom hrade.

Banské čerpacie stroje, Jozef Karol Hell

Slovenský strojmajster a vynálezca sa narodil v roku 1713 v Banskej Štiavnici. Bol synom Mateja Kornela Hella, strojmajstra a konštruktéra, staviteľa štiavnických tajchov, a bratom Maximiliána Hella, významného astronóma. Práve vďaka svojmu otcovi sa mu stali konštrukcie čerpacích strojov také blízke. Spolu s ním a vedcom, matematikom, kartografom a staviteľom Samuelom Mikovínim sa zaslúžil v okolí Banskej Štiavnice o vznik obdivuhodného systému vodných nádrží – tajchov, zdroja energie pre banskú techniku. Preslávil sa dômyselnými banskými strojmi a čerpadlami.