Pozvanie cudzinca na Slovensko

Vo všeobecnosti ohľadom zasielania žiadosti o turistické víza 

Zastupiteľský úrad  je smerodajný v prípade poskytnutia schengenského víza, na ktorý sa záujemcovia väčšinou prichádzajú osobne. . Dôležitým dokumentom je v tomto prípade Nariadenia (ES) č. 810/2009. Hovorí, že žiadateľ, ktorý má záujem pozvať cudzinca na Slovensko musí minimálne 3 mesiace pred príchodom návštevy podať žiadosť. Toto nariadenie sa zmieňuje aj o tom, že žiadatelia si môžu dohodnúť schôdzu, ktorá sa realizuje dva týždne od oznámenia, aby si na podanie žiadosti dohodli schôdzu.

Čo je potrebné predložiť žiadateľom:

  1. cestovný doklad – musí spĺňať 3 dôvody a to je platnosť, ktorá musí byť 3 mesiac dlhšia ako je plán odchodu z územia, doklad nesmie byť starší ako 10 rokov a musí mať v sebe aspoň 2 prázdne strany.
  2. doklad o vhodnom a platnom cestovnom zdravotnom poistení. Na základe už vyššie uvedeného nariadenia musí poistenie platiť na území EÚ a udelenie musí byť minimálne na dobu plánovaného pobytu alebo tranzitu. Minimálne poistné krytie je 30 000 EUR.
  3. nasledujúce sprievodné dokumenty, medzi ktoré najčastejšie radíme účel cesty, doklad týkajúci sa ubytovania alebo osvedčenie o tom, že má primerané množstvo prostriedkov na jeho úhradu, listiny preukazujúce, že žiadateľ je dostatočne finančne nezávislý na uspokojenie nákladov, ktoré súvisia s pobytom a spiatočná letenka
  4. fotografiu,
  5. poplatok vo výške 60 EUR, v prípade detí, ktoré sa nachádzajú vo veku od šiestich rokov až do dovŕšenia 12 rokov hradia vízový poplatok v sume 35 EUR
  6. umožnenie odobratia odtlačkov prstov.

O žiadostiach, ktoré sú prípustné, sa rozhodne do 15 kalendárnych dní odo dňa ich podania. V prípade, že žiadosť bude prípustná, je dĺžka rozhodnutia 15 kalendárnych dní od vtedy, kedy žiadosť bola podaná. V prípade niektorých výnimočných prípadov, je možné predĺženie lehoty maximálne na 60 kalendárnych dní.

Pozvanie cudzinca na Slovensko 

Na základe zákona o pobyte cudzincov môže príslušný policajný útvar pozvať cudzinca, ak žiada o udelenie schengenského turistického víza.  Kto môže pozvať cudzinca na územie Slovenskej republiky? Najčastejšie je to občan Slovenskej republiky, no môže to byť aj prípadne právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky. V druhom z týchto prípadov sa budú vydávať business víza. , business víza.. Cudzinec, ktorému bol priznaný oprávnený pobyt na území Slovenskej republiky má právo taktiež pozvať cudzinca na územie Slovenskej republiky, ale zákon uvádza, že nesmie mu byť udelený tolerovaný pobyt.

V prípade pozvania cudzinca na územie Slovenskej republiky je vyplniť žiadosť na úradnom tlačive. Táto žiadosť  zahŕňa tieto údaje:

  1. údaje o osobe, ktorá pozýva príslušníka tretej krajiny, kde je potrebné vyplniť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, štátna príslušnosť, adresa pobytu v Slovenskej republike, doklad totožnosti, súhlas pozývajúcej osoby a vzťah k pozývanému cudzincovi, ak osoba, ktorá pozýva je fyzická osoba,
  2. meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a adresu pobytu v Slovenskej republike pozývaného cudzinca, v prípade ak cestujú s pozvaným cudzincom aj jeho deti, tak aj meno, priezvisko a dátum narodenia detí cudzinca,
  3. za akým zámerom cestuje pozvaný cudzinec, na územie Slovenskej republiky,
  4. záväzok osoby, ktorá pozýva príslušníka tretej krajiny, že uhradí všetky výdavky spojené s pobytom a vycestovaním pozývaného cudzinca.

Okrem vypísanej žiadosti sa podávajú prílohy, ktorými sa preukazuje:

  1. zámer pozvania,
  2. možnosť , osoby, ktorá pozýva cudzina na územie Slovenskej republiky dokáže zaplatiť všetky výdavky spojené s pobytom a vycestovaním pozývaného štátneho cudzinca. Dokazuje sa to potvrdením o zostatku na účte, kde účet musí obsahovať súhrnne v celkovej sume dvanásťnásobok životného minima a finančných prostriedkov na každý deň pobytu pozývaného cudzinca,
  3. záruka ubytovania pre cudzinca.

Kto takéto pozvanie overuje?

Oprávnený ho overovať je policajný útvar po súhlase Ministerstva vnútra SR, ktorý určí aj dĺžku pobytu cudzina na území Slovenskej republiky, ktoré sa môže udeliť v zákonnej minimálnej výške maximálne na 90 dní. Toto pozvanie je platné od jeho vydania príslušným orgánom.